Pompa ciepła bądź bezpieczny w okresie grzewczym

Dlaczego i czy warto zainstalować Pompę Ciepła? Bezpieczeństwo.

Dlaczego i czy warto zainstalować Pompę Ciepła w domu? Bezpieczeństwo!

Pierwsze, a może najważniejsze co skłania nas do wymiany źródła ciepła to BEZPIECZEŃSTWO.

 

Pompa ciepła to obecnie najbezpieczniejszy sposób ogrzewania domów. Przy pompach nie ma ryzyka zaczadzenia, nie musimy martwić się o szczelność komina. Zalet jest dużo więcej.

Przyjrzyjmy się czynnikom chłodniczym pod względem toksyczności i palności czynnika:

Budowa jednostki zewnętrznej pompy ciepła Panasonic
Budowa jednostki zewnętrznej pompy ciepła Panasonic
Panasonic jednostka wewnętrzna
Budowa jednostki wewnętrznej pompy ciepła Panasonic

Wciąż stosowany “stary” czynnik R410A należy do kategorii A1, jest więc czynnikiem mało toksycznym oraz niepalnym. Czynniki z tej grupy mają najmniejsze wymagania dotyczące pomieszczeń, w których będzie pracowało urządzenie. Niepalne czynniki takie jak R410A, czy R134a mogą być stosowane w pompach ciepła typu SPLIT w instalacjach o większym napełnieniu i w MONOBLOKACH zewnętrznych bez ograniczeń.

Czynniki “nowy” R32, który zastępuje w niektórych modelach czynnik R410A, jest czynnikiem z grupy czynników niskotoksycznych, ale za to umiarkowanie łatwopalnych. Zgodnie z normą EN 378, w pomieszczeniu zamkniętym maksymalna ilość czynnika zastosowanego w urządzeniu została ograniczona do 1,842 kg. Ograniczenie to wynika z konieczności zapewnienia bezpiecznego stężenia czynnika w pomieszczeniu w przypadku wydostania się przez nieszczelności. Granica napełnienia przekłada się na możliwą do uzyskania moc grzewczą urządzenia. Czynniki R32, R452B i R1234- mogą być stosowane w MONOBLOKACH bez ograniczeń, ale w SPLITACH tylko w urządzeniach o napełnieniu < 1,842 kg.

 

Naturalny czynniki chłodniczy PROPAN jest gazem z kategorii A3, nie jest toksyczny, ale za to jest czynnikiem łatwo palnym, a nawet wybuchowym. Dlatego zgodnie z normą EN 378 w pomieszczeniu zamkniętym jego ilość w urządzeniu nie może przekroczyć 152 g, co dosyć mocno zawęża możliwe do osiągnięcia moce grzewcze pomp ciepła. Z tego względu pompy ciepła, w których czynnikiem chłodniczym jest propan są zazwyczaj urządzeniami zewnętrznymi w postaci MONOBLOKÓW, gdzie brak jest ograniczeń dotyczących napełnienia. Nie należy jednak obawiać się pracy tych urządzeń. Ilość czynnika jest w układzie niewielka, a standard wykonania gwarantuje pełne bezpieczeństwo eksploatacyjne. Urządzenia napełnione tym czynnikiem umożliwiają pracę z wyższą temperaturą zasilania, znajdując zastosowanie również w modernizacji instalacji grzewczych.

 

Źródło: www.globenergia.pl oraz www.polskiinstalator.com.pl

Dlaczego i czy warto zainstalować pompę ciepła? Bezpieczeństwo.

Odpowiedź brzmi: 

Tak, warto wybrać pompę ciepła, gdyż jest bezpieczna w użytkowaniu.

Niebawem rozpocznie się sezon grzewczy, a wraz z nim przy standardowym ogrzewaniu pojawią się problemy:
– gdzie, za ile oraz jakiej kaloryczności kupić opał (węgiel, miał, gaz itp.),
– przygotować miejsc do przechowywania opału,
– przeprowadzić konserwacje najważniejszych elementów pieca, zlikwidować wszelkie nieszczelności, aby zapobiec czyhającym niebezpieczeństwom (
czad, niekontrolowany wybuch, nieszczelność komina itp.). 
Wszystko to musisz dopiąć przed zimą, aby czuć się w miarę bezpiecznie.

 

 

 

Pompa ciepła – dlaczego warto? Już wiesz?

Jeżeli jeszcze nie jesteś do końca przekonany, czytaj dalej …

Pompa ciepła jej zaleta to bezpieczeństwo, komfortoszczędność.

Leave a Comment