Dlaczego i czy warto zainstalować Pompę Ciepła w domu? Bezpieczeństwo!
Pierwsze, a może najważniejsze co skłania nas do wymiany źródła ciepła to BEZPIECZEŃSTWO.
Pompa ciepła to obecnie najbezpieczniejszy sposób ogrzewania domów. Przy pompach nie ma ryzyka zaczadzenia, nie musimy martwić się o szczelność komina. Zalet jest dużo więcej.
Przyjrzyjmy się czynnikom chłodniczym pod względem toksyczności i palności czynnika:


Wciąż stosowany “stary” czynnik R410A należy do kategorii A1, jest więc czynnikiem mało toksycznym oraz niepalnym. Czynniki z tej grupy mają najmniejsze wymagania dotyczące pomieszczeń, w których będzie pracowało urządzenie. Niepalne czynniki takie jak R410A, czy R134a mogą być stosowane w pompach ciepła typu SPLIT w instalacjach o większym napełnieniu i w MONOBLOKACH zewnętrznych bez ograniczeń.
Czynniki “nowy” R32, który zastępuje w niektórych modelach czynnik R410A, jest czynnikiem z grupy czynników niskotoksycznych, ale za to umiarkowanie łatwopalnych. Zgodnie z normą EN 378, w pomieszczeniu zamkniętym maksymalna ilość czynnika zastosowanego w urządzeniu została ograniczona do 1,842 kg. Ograniczenie to wynika z konieczności zapewnienia bezpiecznego stężenia czynnika w pomieszczeniu w przypadku wydostania się przez nieszczelności. Granica napełnienia przekłada się na możliwą do uzyskania moc grzewczą urządzenia. Czynniki R32, R452B i R1234- mogą być stosowane w MONOBLOKACH bez ograniczeń, ale w SPLITACH tylko w urządzeniach o napełnieniu < 1,842 kg.
Naturalny czynniki chłodniczy PROPAN jest gazem z kategorii A3, nie jest toksyczny, ale za to jest czynnikiem łatwo palnym, a nawet wybuchowym. Dlatego zgodnie z normą EN 378 w pomieszczeniu zamkniętym jego ilość w urządzeniu nie może przekroczyć 152 g, co dosyć mocno zawęża możliwe do osiągnięcia moce grzewcze pomp ciepła. Z tego względu pompy ciepła, w których czynnikiem chłodniczym jest propan są zazwyczaj urządzeniami zewnętrznymi w postaci MONOBLOKÓW, gdzie brak jest ograniczeń dotyczących napełnienia. Nie należy jednak obawiać się pracy tych urządzeń. Ilość czynnika jest w układzie niewielka, a standard wykonania gwarantuje pełne bezpieczeństwo eksploatacyjne. Urządzenia napełnione tym czynnikiem umożliwiają pracę z wyższą temperaturą zasilania, znajdując zastosowanie również w modernizacji instalacji grzewczych.
Źródło: www.globenergia.pl oraz www.polskiinstalator.com.pl
Dlaczego i czy warto zainstalować pompę ciepła? Bezpieczeństwo.
Odpowiedź brzmi:
Tak, warto wybrać pompę ciepła, gdyż jest bezpieczna w użytkowaniu.
Niebawem rozpocznie się sezon grzewczy, a wraz z nim przy standardowym ogrzewaniu pojawią się problemy:
– gdzie, za ile oraz jakiej kaloryczności kupić opał (węgiel, miał, gaz itp.),
– przygotować miejsc do przechowywania opału,
– przeprowadzić konserwacje najważniejszych elementów pieca, zlikwidować wszelkie nieszczelności, aby zapobiec czyhającym niebezpieczeństwom (czad, niekontrolowany wybuch, nieszczelność komina itp.).
Wszystko to musisz dopiąć przed zimą, aby czuć się w miarę bezpiecznie.
Pompa ciepła – dlaczego warto? Już wiesz?
Jeżeli jeszcze nie jesteś do końca przekonany, czytaj dalej …
Pompa ciepła jej zaleta to bezpieczeństwo, komfort i oszczędność.